Last.fm

Serwis Last.fm ma coraz więcej członków przez co za niedługo może stworzyć największa internetową społeczność.

Last.fm działa już od roku 2005. O co tutaj chodzi? Rejestrując się za darmo na stronie ma sie możliwość zapisywania na stronie z własnym profilem listę piosenek, których aktualnie się słucha. Wpierw pobieramy program ze strony. Po instalacji program, gdy jest uruchomiony rejestruje każdą piosenkę, która przesłuchamy. Dane zapisuje na stronie z naszym profilem i co jakiś czas regenerowane są statystyki związane z muzyką, która słuchamy.

Program ten jest o tyle fajny, że pozwala nam poznawać nową muzykę na podstawie tej, którą słuchamy obecnie. Można poznawać ludzi mających podobny gust muzyczny do nas. Gust muzyczny pomiędzy dwoma użytkownikami określa tzw „gustometr”. Ponad to jesteśmy w stanie słuchać radia ze strony Last.fm z muzyką, która poleca nam serwis bądź sami lubimy. W serwisie możemy także otagować muzykę, którą słuchamy. Jesteśmy w stanie także dowiedzieć się o wielu wydarzeniach muzycznych i zaznaczyć własny udział w imprezie. Istnieje także wiele grup. Mamy możliwość zapisać się w każdej i pisać na forum danej grupy.

Last.fm to świetny sposób na promocję muzyki, gdyż jest wysoka możliwość, że dotrze do szerokiego grona ludzi słuchającej podobnej muzyki. Program w żaden sposób nie komplikuje pracy komputera, także są tylko same plusy. Jedynym minusem jest to, że program czasami się zacina (sporadycznie). Osobiście polecam założenie konta każdemu entuzjaście muzyki. Link do mojego własnego konta można znaleźć po prawej stronie bądź tutaj

Rocky

Rocky to jeden z najsłynniejszych filmów w dziejach kina opowiadający historię boksera. Doczekał się wielu kontynuacji oraz wielu nagród.

Dzięki temu filmowi mógł zaistnieć Sylvester Stallone, który zagrał główną rolę – Rocky’ego Balboa oraz napisał scenariusz. Film wyreżyserował John G. Avildsen a za muzykę odpowiedzialny był Bill Conti. Muzyka to właśnie jeden z atutów filmu, dużo dźwięków odpowiadającym latom ’70 bo film powstał właśnie w 1976 roku. Melodie Gonna Fly On oraz Going the Distance są w stanie zanucić wszyscy, którzy znają ten film.

Film opowiada historię podrzędnego boksera Rocky’ego Balboa, który walczy za małe pieniądze a w wolnych chwilach egzekwuje długi dla jednego z filadelfijskich mafiozów. Gdy w wieku 30 lat nikt w niego już nie wierzy, nawet jego trener Mickey, nadarza się ogromna szansa na zdobycie tytułu mistrza świata w wadze ciężkiej z Apollo Creedem, który nie mógł znaleźć odpowiedniego rywala i postanowił dać szansę „Włoskiemu ogierowi”. Rocky przy okazji poznaje w sklepie zoologicznym Adrian i zaczyna trenować.

Wyjątkowy film a momentami nawet wzruszający pokazuje szarą rzeczywistość brudnych okolic Filadelfii. Rocky osiągnął ogromny sukces. Przy niskich nakładach finansowych zarobił ponad 200 milinów dolarów. Zdobył 3 Oscary za scenariusz, reżyserie oraz w kategorii: „najlepszy film”. Moim zdaniem ta część Rocky’ego jest najlepsza, bo przecież film doczekał się jeszcze 5 kolejnych części. Ocena: 10/10

The White Stripes

Jack White i Meg White. Tylko dwoje ludzi tworzy jeden z najgenialniejszych zespołów rockowych obecnie grających.

The White Stripes (Białe paski) powstał w Detroit w 1997 roku. Jednak rok wcześniej John Anthony Gillis oraz Megan Martha White pobrali się. Jack przejął nazwisko żony. Małżeństwo nie trwało długo. W 1999 roku rozwiedli się. Przez większą część swojej kariery podawali się za rodzeństwo, jednak nie przypuszczali, że dokument rozwodowy trafi do internetu.

Pierwsza płyta grupy The White Stripes została nagrana na strychu Jacka i wydano ją w 1999 roku. Jednak trudno tu mówić o tym by zespół mógł dzięki niej zaistnieć. Następny album De Stijl wydany w 2000 roku zbiera niby pozytywne oceny, jednak płyta nie bije rekordów sprzedaży. Sukces komercyjny grupie dostarcza dopiero płyta White Blood Cells. To tutaj znajduje się między innymi taki hit jak „Fell in Love With A Girl” z świetnym teledyskiem. Mimo wszystko wszyscy raczej kojarzą zespół z albumem Elephant, który z pewnością przejdzie do historii dzięki takim hitom jak The Hardest Button to Button” czy też „Seven Nation Army”. Z pewnością ta płyta to punkt kulminacyjny w karierze zespołu.W 2005 roku pojawił się piąty krążek grupy Get Behind Me Satan. Nie dawno grupa wydała nowy album zatytułowany Icky Thump, który promuje ciekawy singiel o tej samej nazwie.

Muzyka The White Stripes jest bardzo prostolinijna. Mocne riffy Jacka, proste bębnienie perkusyjne (wręcz nie udolne) oraz psychodeliczne teksty sprawiają, że muzyka nabiera dodatkowego uroku. Na każdej płycie znajdziemy coś typowo rockowego, także coś country a i nie da się nie zauważyć fascynacji bluesowych. Mocna strona zespołu są dobre teledyski za które dostali mnóstwo nagród.

Mnóstwo się mówi ostatnio o korzeniach polskich Jack’a. Na ich występie w Gdyni w 2005 roku miał krzyczeć do widzów, że nazywa sie Jacek. Jego dziadek oraz jeden z rodziców pochodzą z Polski.

Białe Paski to ciekawe zjawisko muzyczne i warto mu się przyjrzeć z bliska. Na pewno się nie zawiedziemy.